Jak poznać wartość diamentów?

Czy zastanawiałeś lub zastanawiałaś się ile warte są diamenty naturalne w sprzedawanej biżuterii? Producenci biżuterii w Polsce często nie informują lub starannie nie eksponują parametrów diamentów oferowanych przez siebie przedmiotów. Napisaliśmy ten artykuł aby ułatwić Ci porównanie cen biżuterii z diamentami, ponieważ rynek jest bardzo nieprzejrzysty.

Wycena diamentów – jak zacząć?

Wycenę diamentów należy rozpocząć od sprawdzenia, czy są one na pewno naturalne. Jest to możliwe tylko przy użyciu wyspecjalizowanego oprzyrządowania, dlatego wiarygodnym i w 100% pewnym miejscem certyfikacji pochodzenia i jakości jest profesjonalny instytut. Najbardziej renomowanym na świecie jest GIA (Gemmological Institute of America). Niespotykane jest podważanie jego ocen, jak ma to niestety miejsce w przypadku pozostałych, nieco mniej znanych na świecie ośrodków certyfikacji takich jak HRD czy IGI, nie wspominając już o certyfikatach wystawianych przez sprzedawcę (!). Na rynku obecne są diamenty syntetyczne, których wartość może być nawet 90% niższa niż ich naturalnych odpowiedników. Jeżeli chcesz kupić produkt z diamentem naturalnym i zastanawiasz się czy masz do czynienia z rzetelną, uczciwą ofertą, poszukaj sprzedawcy, który oferuje już certyfikowane diamenty. GIA oraz IGI certyfikują również diamenty syntetyczne i jest to dokładnie wskazane w certyfikacie dla danego kamienia jak również opisane laserowo na brzegu danego egzemplarza. Dzięki temu wiesz jakie parametry

4C (Carat – wielkość, Cut – jakość szlifu, Color – barwa oraz Clarity – czystość)

posiada oferowany diament. A te mają ogromny wpływ na jego wycenę. Bardzo pomocnym narzędziem do wyceny diamentów jest światowy indeks cen tych pięknych minerałów. Nazywa się on RAPAPORT.

RAPAPORT – co to takiego?

Jest to jawny i ogólnodostępny na całym świecie system wyceny diamentów naturalnych. Rapaport jest globalnie uznawanym źródłem danych dotyczących cen diamentów. Oprócz publikacji regularnych raportów cenowych, dostarcza narzędzia do analizy rynku diamentów oraz platformę internetową umożliwiają hurtowy handel diamentami online. Raporty Rapaport są używane przez profesjonalistów w branży jubilerskiej, handlu diamentami oraz inwestorów jako wskazówka do porównywania cen diamentów. Platforma ta odgrywa kluczową rolę w ustalaniu standardów cenowych w branży diamentowej.

RAPAPORT – czy to mnie dotyczy?

Poszukaliśmy w polskich sklepach internetowych pierścionków z jednym diamentem naturalnym w przedziale cenowym 10000-15000 złotych. Wybieraliśmy jak najatrakcyjniejsze oferty z każdego sklepu. Porównaliśmy wycenę RAPAPORT oferowanych w nich kamieni szlachetnych. Zestawienie ich wartości (wg. Rapaport, przeliczony z USD na PLN po kursie 4pln za 1 USD) oraz stosunku wartości do zapłaconej ceny. Wybieraliśmy oferty z jak najwyższą wyceną wg RAPAPORT dla każdej marki osobno. Wyniki nas bardzo zaskoczyły, a więc do dzieła:

1 miejsce w naszym zestawieniu zajął pierścionek marki
DIAMORA DIAMONDS

  Oferowany przez tego jubilera produkt, o numerze katalogowym BV06010105Z02, zawiera diament certyfikowany przez GIA i parametry: barwa E, czystość VVS1, jakość szlifu Very Good. Wycena RAPAPORT dla tego diamentu to 4800USD za karat, więc po przemnożeniu przez masę diamentu (0.50ct) i przeliczeniu na PLN otrzymujemy wycenę RAPAPORT na poziomie 9600zł. Porównując wartość wg. RAPAPORT do ceny zakupowej otrzymujemy stosunek ponad 87%. Według nas jest to świetna oferta.

  Link do oferty: https://diamora.pl/best-value/370-pierscionek-z-diamentem-050ct-e-vvs1-vg-bv06010105z02-z-zoltego-zlota.html

  Drugie miejsce w naszym audycie przypadło produktowi marki AURORIA.

  Przeszukaliśmy ich ofertę pod kątem pierścionka z jak największą wartością wg RAPAPORT. Jest to pierścionek o numerze katalogowym AUR-114470, zawiera diament certyfikowany przez GIA o parametrach: barwa H, czystość: Si2, jakość szlifu Very Good. Mimo relatywnie słabych parametrów jakościowych – ponieważ zanieczyszczenia diamentu widać gołym okiem – wycena diamentu jest na całkiem przyzwoitym poziomie. Jest tak dzięki masie 0.70ct, która po przemnożeniu przez wartość RAPAPORT i przeliczeniu na złotówki daje nam kwotę 7000pln. W relacji do ceny tego pierścionka otrzymujemy wynik 65%, a więc na tle rynku bardzo dobry.

  Na trzecim miejscu zestawienia pojawia się marka ACLARI

  z wynikiem 53%. Model pierścionka P0235ZB, z diamentem o masie 0.70ct, barwie G, czystość Si2 w cenie 13099zł. Sprzedawca ten ma w ofercie również diamenty o większej wycenie RAPAPORT za 1ct masy diamentu, ale cenowo już odbiegają one od oferty powyżej.

  Dla wytrwałych polecamy zapoznać się z pozostałymi wynikami:

  Jak widać, oferty są mocno rozstrzelone. Na ostatnich pozycjach sprzedawcy oferują pierścionki z diamentami, których wartości wg RAPAPORT są już bardzo niskie. W naszej ocenie piękne strony nie idą w parze z wartością sprzedawanych przedmiotów.

  Zapraszamy do komentowania.