Jak wybrać i kupić pierścionek zaręczynowy z diamentem?

Marylin Monroe śpiewała, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiet. Nic więc dziwnego w tym, że kupowane przez mężczyzn pierścionki zaręczynowe często mają szlachetne kamienie, wśród których na plan pierwszy wysuwa się właśnie diament. Jak wybrać taką biżuterię i zachwycić ukochaną? Zobacz, jak kupić złoty pierścionek z diamentem i na co zwrócić szczególną uwagę, szukając takiego pierścionka?

Jak kupić idealny pierścionek zaręczynowy? Jaki kamień wybrać?

Czy istnieje idealny pierścionek zaręczynowy? Trudno powiedzieć, bo dla każdej kobiety może on oznaczać coś innego. Jedne panie uwielbiają duże kamienie, inne wolą subtelne pierścionki w kształcie obrączki ozdobione drobnymi. Pierścionek z diamentem jest klasycznym przykładem pierścionka zaręczynowego, o którym myślimy, kiedy mówimy o oświadczynach. Klasyczny pierścionek z kamieniem szlachetnym będzie doskonałym wyrazem uczucia, jakie mężczyzna żywi do wybranki swojego serca.

Czy trzeba wybrać złoty pierścionek na zaręczyny?

Klasyczne pierścionki zaręczynowe z reguły są w kolorze żółtego złota, ale nie jest to jedyny możliwy wybór. Obecnie poszerza się oferta biżuterii ze złota białego czy różowego. Alternatywę stanowią pierścionki wykonane z najszlachetniejszego z metali – platyny. Można wybrać biżuterię ze złota w różnych kolorach, łączonych ze sobą.

Jeśli wybierasz pierścionek ze złota, ważny jest nie tylko jego kolor, ale i próba. Najbardziej przystępne cenowo są pierścionki ze złota w próbie 375, ale największą popularnością cieszy się biżuteria z próbą 585. 

Próba określa, jaka jest zawartość czystego złota w stopie biżuterii. Czyste złoto jest bardzo rozciągliwe i plastyczne, dlatego nie będzie nadawało się do wytwarzania z niego chociażby pierścionków zaręczynowych. Z tego względu jest mieszane z domieszkami różnych innych metali. Kiedy więc szukasz pierścionka dla swojej wybranki, możesz zdecydować się na złoto próby:

  • 333 – 33,3% złota,
  • 375 – 37,5% złota,
  • 500 – 50% złota,
  • 585 – 58,5% złota,
  • 750 – 75% złota.

Im wyższa próba, tym większa zawartość złota w stopie metali, ale jednocześnie szybko na powierzchni pierścionka mogą pojawić się ryski w wyniku normalnego użytkowania.

Zobacz: Jak wybrać diament?

Jaki kupić pierścionek zaręczynowy – biżuteria z diamentem czy z innym kamieniem?

Diament czy inny kamień szlachetny? Co wybrać, jeśli kupujesz idealny pierścionek na zaręczyny? Nie musisz rezygnować z diamentu, ale połączyć go z innymi kamieniami, które podkreślą jego barwę i głębię. Bardzo dobrze diamenty w pierścionkach zaręczynowych będą komponować się ze zmysłową czerwienią rubinu, szlachetnym, zielonym odcieniem szmaragdu, czy niebieskim topazem lub tanzanitem lub granatowym szafirem.  Alternatywą jest wybór pierścionka z diamentami – nie z jednym, dużym brylantem, ale z kilkoma mniejszymi.

Jaką oprawę wybrać w przypadku pierścionka z diamentami?

Kamień szlachetny czy półszlachetny w pierścionku zaręczynowym może być jeden, a może być to grupa kamieni. Każdy musi mieć odpowiednią oprawę, a najbardziej klasyczną jest szatonowa, która eksponuje na ogół jeden, większy klejnot. W oprawie tego rodzaju np. diament będzie podtrzymywany z użyciem kilku krapów, które nazywane są powszechnie łapkami. Nie jest to jedyny możliwy wybór w zakresie opraw w pierścionkach zaręczynowych.

W zastosowaniu są oprawy pełne, które w całości okalają diament, czy kanałowe, jeśli wzór pierścionka właściwie wymusza osadzenie diamentów w rzędzie. Wówczas jubilerzy wykorzystują technikę Micro Pave, która pozwala na oprawienie dużej liczby kamieni blisko siebie, dzięki czemu powstaje niemal jednolita, diamentowa powierzchnia.

Jaki model pierścionka zaręczynowego wybrać?

Klasyczny wzór pierścionka zaręczynowego obejmuje jeden klejnot, np. diament w standardowej oprawie albo wiele diamentów umieszczonych w rozetce, jeden obok drugiego. To tradycyjny wzór, który jednak nie wszystkim przypadnie do gustu. Jeśli wybranka serca jest zwolenniczką nowatorskich rozwiązań, można popuścić wodze fantazji i wybrać nieco mniej klasyczny wzór pierścionka zaręczynowego – obrączkę wysadzaną diamentami, czy kwiatowy lub geometryczny. Popularnością znów cieszą się pierścionki w stylu retro elegancji. Dla miłośniczek prawdziwego blasku przeznaczona jest tego typu biżuteria zdobiona licznymi kamieniami, w niecodziennej odsłonie.

Na co zwrócić uwagę, kupując pierścionek zaręczynowy z diamentem?

Jeśli Twój wybór padnie na pierścionek z diamentem, zwróć uwagę na ten wyjątkowy kamień szlachetny. Powinien być wysokiej jakości. Możesz mieć trudności w ocenie jego wartości. Dobrze jest trzymać się zasady 4C, czyli kierować się w ocenie kamienia jego szlifem, kolorem, czystością i masą podawaną w karatach.

Szlif diamentu wbrew pozorom nie jest jego kształtem, ale oznacza proporcje, symetrię czy wymiary i ułożenie fasetek. Szlif ocenia się w taki sposób, że sprawdza się, w jaki sposób światło odbija się od diamentu. Jeśli masz do czynienia z diamentem wysokiej jakości, odbicie światła da piękny, wyrazisty blask.

Barwa kamienia szlachetnego takiego jak diament wpływa na jego ogólną wartość. Najwyższej jakości są całkowicie przeźroczyste, bezbarwne, bez żadnych domieszek kolorów. Cecha ta wiąże się z przejrzystością diamentu. Każdy taki kamień ma własną klasę czystości ocenianą przez jubilerów na podstawie obecności skaz wewnętrznych, nazywanych fachowo inkluzjami, oraz wad zewnętrznych, zwanych skazami. Najcenniejsze, najrzadsze i najpiękniejsze są diamenty w klasie IF, bez skazy.

Karat z kolei to masa diamentu, przy czym 1 karat odpowiada 200 miligramom. Każda z tych cech wpływa na ogólny wygląd i wartość kamienia.  

Nie kupuj przy tym diamentowego pierścionka zaręczynowego bez certyfikatu diamentu. Jubilerzy dołączają do swojej brylantowej biżuterii certyfikaty, np. certyfikat międzynarodowy GIA, HRD czy IGI. GIA to niezależna organizacja – Gemological Institute of America, która ocenia pojedyncze diamenty, biorąc pod uwagę ich kolor, szlif, czystość i wagę w karatach. Wyniki badania umieszczane są w certyfikacie.

Wybór rozmiaru idealnego pierścionka zaręczynowego

Oprócz modelu i wyglądu pierścionka zaręczynowego, przy wyborze i zakupie mężczyzna powinien wiedzieć, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla jego partnerki. Zwykle właśnie w punkcie dotyczącym tej kwestii wielu panów nie wie, jak kłopot ten rozwiązać.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na wybranie właściwego rozmiaru biżuterii. Najważniejsze jest dokonanie pomiaru obwodu palca. Wystarczy wziąć papierowy pasek, owinąć nim palec serdeczny, na którym zwykle noszony jest pierścionek zaręczynowy, a następnie oznaczyć odpowiednią odległość. Później wystarczy linijką zmierzyć odległość na pasku i sprawdzić go w tabeli rozmiarów pierścionków. Istotne jest przy tym również wzięcie pod uwagę grubości stawu, przez który pierścionek powinien przejść.

Jednakże kupno pierścionka zaręczynowego zwykle jest realizowane bez udziału samej przyszłej narzeczonej. Trzeba więc znaleźć inny sposób. Można zmierzyć średnicę pierścionka, jaki kobieta już nosi. Rozmiar łatwo sprawdzić, przykładając go do odpowiadającego rozmiaru na wydruku na kartce papieru