Jak wybrać diament? Jak kupić diament?

Diament to jeden z najcenniejszych i najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Symbolizuje bogactwo i miłość – właśnie dlatego jest nieodłącznym atrybutem pierścionków zaręczynowych. Samo słowo „diament” ma swoje korzenie w języku greckim – wywodzi się od słowa „adamas” oznaczającego tyle, co „niezniszczalny”. Diament kojarzony jest również z czystością, trwałością i oświeceniem. Znajduje powszechne zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także jest kamieniem inwestycyjnym – nie traci bowiem na wartości, chociaż jego cena zależy od wielu czynników. 

Brylant czy diament – czy to jest to samo?

Diament jest minerałem z gromady pierwiastków rodzimych. To najtwardsza spośród obecnie znanych substancji, jakie występują w przyrodzie. Charakteryzuje się wyjątkową twardością, świetną przewodnością cieplną oraz odpornością na działanie kwasów i zasad. Znajduje się w gronie najbardziej cenionych materiałów jubilerskich z racji na niezwykły wygląd oraz ogromne możliwości obróbki. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest też fakt, że jego powierzchnia może zostać zarysowana wyłącznie za pomocą innego diamentu. Bardzo często nazywa się go zamiennie brylantem. Czy jednak słusznie?

Jest to rzecz jasna prawda, ponieważ brylant to nic innego, jak oszlifowany diament. Błędne jest jednak określanie mianem brylantu każdego oszlifowanego diamentu – głównym kryterium powinien być tu szlif. Formalnie brylantem jest diament z pełnym szlifem brylantowym. O tego typu szlifie mowa jest wówczas, kiedy zawiera on co najmniej 57 faset i minimum 32 fasetki, a do tego okrągłą rondystę i taflę w górnej części. Oprócz tego szlif brylantowy posiada 24 fasetki w dolnej części. Nie bez powodu w jubilerstwie czy w celach inwestycyjnych zawsze podaje się dokładną nazwę szlifu diamentowego. Z jednej strony brylant i diament są tym samym, ale należy pamiętać o różnicach pomiędzy nimi. Widoczne są one zresztą gołym okiem.

W przeciwieństwie do brylantu diament występuje naturalnie w przyrodzie, jest wydobywany z ziemi oraz wyróżnia się średnim połyskiem i matowym kolorem. Jeśli chodzi o barwę, to wskazuje się tu na takie kolory jak: czarny, żółty, niebieski, brunatny oraz bezbarwny. Diament i brylant nie są w praktyce dwoma odmiennymi kamieniami, ale ich nazw nie powinno stosować się jako synonimów. 

Sprawdź: Jak wybrać i kupić pierścionek zaręczynowy z diamentem

Czym jest zasada 4C?

Przy wyborze diamentu trzeba mieć na względzie parę istotnych przesłanek. Wartość kamieni szlachetnych – w tym i diamentów – jest określana zgodnie z zasadą 4C. Chodzi w tym miejscu o następujące parametry:

  • karat (carat) oznaczający wagę – parametr ten podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku,
  • barwa (colour) określana w skali od D do Z,
  • czystość (clarity),
  • szlif (cut) oceniany w kilkustopniowej skali.

Wybór diamentu a karaty – co warto wiedzieć?

W ramach ciekawostki wypada nadmienić, że nazwa „karat” pochodzi od drzewa szarańczyn strąkowy, którego nasiona ważą ok. 0,2 g. Kiedyś stanowiły wzorzec przy ważeniu kamieni szlachetnych – właśnie dlatego 1 karat to 0,2 g. Dziś techniki pomiarowe zmieniły się – używa się do tego bardzo precyzyjnych urządzeń. Waga ma ogromny wpływ na cenę diamentu – im większy jest kamień, tym trzeba za niego zapłacić. 

Barwa diamentu – jaki wpływ na cenę kamienia ma ten parametr?

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wybór diamentu jest jego barwa. Najbardziej pożądane są kamienie bezbarwne oznaczane literą D. Są one wyjątkowo kosztowne, ponieważ spotyka się je rzadko. W praktyce najlepsze proporcje jakości i koloru do ceny prezentują diamenty białe oznaczone kolorem H. Cenione są także biele delikatne (E, F i G). Litera Z oznacza kamień żółty. Warto jeszcze wspomnieć o kamieniach o barwie fantazyjnej (fancy colours) – prezentują się one niezmiernie oryginalnie. W ich przypadku nasycenie i jaskrawość kolorów nie mieszczą się w skali od D do Z. O kolorach diamentów takich jak np. czarny, zielony czy pomarańczowy decyduje obecność innych pierwiastków, jakie wzięły udział w powstawaniu kamienia. Za zieleń odpowiada naturalne źródło promieniowania, a za niebieskie zabarwienie obecność boru. Diamenty o barwie fantazyjnej wzbudzają coraz większe zainteresowanie, a jubilerzy coraz chętniej po nie sięgają. Można bowiem dzięki nim osiągnąć niezmiernie interesujące i oryginalne rezultaty. 

Czystość diamentu – jak przekłada się na cenę kamienia?

Z uwagi na to, że diament jest naturalnym kamieniem, w jego wnętrzu mogą występować tzw. inkluzje – czyli zanieczyszczenia powstające wskutek procesu powstawania kamienia. Na ogół nie da się ich dostrzec gołym okiem, dlatego konieczne jest zastosowanie specjalnych narzędzi gemmologicznych. Czystość diamentu jest określana według poniższej skali:

  • LC, FL (Loup Clean, Free of Inclusions/Flawless) – takie diamenty są najrzadsze i zarazem najbardziej wartościowe, ponieważ nie mają żadnych zanieczyszczeń,
  • VVS1, VVS2 (Very, Very Small Inclusions) – inkluzje da się zobaczyć jedynie pod mikroskopem,
  • VS1, VS2 (Very Small Inclusions) – do obejrzenia zanieczyszczeń wystarczy lupa,
  • SI (Small Inclusions) – tak oznaczane są większe inkluzje, które można dostrzec pod powiększeniem,
  • P1, P2, P3 (1st, 2st, 3st Pique) – w ten sposób oznacza się diamenty, w których zanieczyszczenia da się bez problemu zobaczyć bez żadnych narzędzi.

W tym miejscu warto przypomnieć o tym, że diament może mieć nie tylko inkluzje, ale i skazy – czyli zanieczyszczenia występujące na zewnętrznej części kamienia. Do skaz zaliczają się m.in. różnego rodzaju otarcia, chropowata rondysta czy dodatkowa faseta. 

Szlif diamentowy – co to takiego?

W powszechnej opinii pokutuje błędne przekonanie, że szlif jest tym samym. co kształt kamienia. Tymczasem nie jest to prawdą. Szlif przedstawia lokalizację faset, które w połączeniu z końcowym szlifowaniem i polerowaniem nadaje diamentowi pożądane walory. Chodzi tutaj w głównej mierze o błysk, który w przypadku diamentów jest bardzo pożądanym atutem. To efekt odpowiednich proporcji, jakie nadano kamieniowi w trakcie obróbki. Nie da się ukryć, że biżuteria z pięknie błyszczącymi diamentami prezentuje się nader okazale. Jakość szlifu może być: 

  • doskonała (Excellent),
  • bardzo dobra (Very Good),
  • dobra (Good),
  • zadowalająca (Fair),
  • słaba (Poor). 

W diamencie, który został idealnie oszlifowany,  światło pada na każdą ścianę pawilonu pod stosownym kątem – czyli takim, że przez koronę wydostaje się możliwie jak największa ilość światła. Rodzajów szlifów jest całkiem sporo. najbardziej rozpowszechniony jest wspomniany już wcześniej szlif brylantowy. Oprócz tego wyróżnia się m.in. szlif gładki, owalny, szmaragdowy, rozetowy, markizę czy gruszkę. 

Kupujesz diament? Sprawdź czy ma certyfikat!

Dokładamy wszelakich starań, aby nasza biżuteria z diamentami była jak wyższej jakości. Bez względu na to, czy kamień kupowany jest w celach jubilerskich, czy inwestycyjnych, musi on obowiązkowo posiadać certyfikat. Liczą się międzynarodowe certyfikaty GIA, HRD oraz IGI. Certyfikat zawiera najważniejsze informacje dotyczące: kształt i rodzaj szlifu, wymiarów, masy, barwy, czystości, szlifu i fluorescencji. Ponadto zawarta jest w nim treść inskrypcji laserowej, numer identyfikacyjny oraz uwagi o inkluzjach. Oprócz tego na rondyście kamienia musi znajdować się wygrawerowany laserowo numer adekwatny do numeru na certyfikacie